Lustereczko powiedz przecie…


Każda dziewczynka zna bajkę o królewnie Śnieżce. O złej macosze, która za wszelką cenę chciała być najpiękniejszą na świecie. Uroda Śnieżki jednak zwyciężyła zło i śmierć, a bajka, jak to każda bajka, skończyła się dobrze, bo wszyscy żyli długo i szczęśliwie. Wszyscy z wyjątkiem macochy. Ona jedna musiała pożegnać się z życiem.

Uroda, która przemija wraz z wiekiem i przegrywa z młodością, to naturalna kolej rzeczy. Założę się jednak, że macocha dobrze wiedziała co robić, by jej uroda trwała jak najdłużej. Już wyobrażam sobie te kąpiele w mleku, płukanki z kory dębu, by włosom dodać głębi koloru, maseczki z polnych ziół na rozjaśnienie cery, kardamon na powiększanie ust i nadanie im pięknego, czerwonego koloru, skrzyp na zdrowe paznokcie, orzech laskowy dla białych zębów – to była taka naturalna medycyna estetyczna. Tych metod było pewnie znacznie więcej niż dzisiaj. Każdy z nas jednak sobie zdaje sprawę, że nie na wszystko pomogą kąpiele w mleku, dlatego też czasem żal mi macochy i tej jej pogoni za ideałem, który przecież tak naprawdę, dla każdego jest zupełnie inny.
Dzisiaj mamy dużo łatwiej, bo i więcej możliwości na poprawę swojego wyglądu. Pewnie i zła macocha, gdyby żyła w dzisiejszych czasach, wiedziałaby co to medycyna estetyczna i jak z niej rozsądnie korzystać. Wypełnienie kurzych łapek, pozbycie się pajączków i przebarwień, zagęszczanie włosów, powiększanie ust, liposukcja to zabiegi, z których właściwie każdy z nas może skorzystać. Skorzystałaby z nich pewnie i ona, a Śnieżka nie musiałaby uciekać z zamku, nie poznałaby krasnoludków i księcia, i pewnie zupełnie inaczej potoczyłyby się jej losy. Tylko po co zmieniać bajkę?
Bajki są jednak dobre dla małych dziewczynek, te starsze lepiej niech wezmą sprawy urody w swoje ręce. Naturalne powiększanie ust, szczególnie szczoteczką do zębów (tak, istnieje taka metoda), może nam wyrządzić więcej szkody niż pożytku, a wtedy naturalna medycyna estetyczna wyjdzie nam zdecydowanie bokiem. Zresztą z czasem staje się ona po prostu mało skuteczna.